Stomatologia to naprawdę ważna dziedzina medycyny, której celem jest dbanie o zdrowie jamy ustnej, zębów, dziąseł i całej struktury związanej z uzębieniem. Stomatolog to specjalista, którego rola nie ogranicza się wyłącznie do leczenia próchnicy, albowiem jego kompetencje są znacznie szersze. Co warto wiedzieć na temat pracy dentystów i dlaczego są oni aż tak ważni?
Główne kompetencje stomatologa
Stomatolog posiada szerokie spektrum kompetencji, co sprawia, że może pomagać pacjentom z różnymi problemami. Jednym z podstawowych zadań stomatologa jest bez wątpienia profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom próchnicy czy paradontozie. Regularne wizyty kontrolne i zabiegi higienizacyjne, a więc chociażby usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja, są absolutnie obligatoryjne w utrzymaniu zdrowia zębów. Dlatego też usługi stomatologiczne są niebywale ważne w obecnych czasach. Stomatolodzy zajmują się szeroko pojętą diagnostyką oraz leczeniem chorób jamy ustnej. Jednym z elementów ich zainteresowań jest próchnica, która jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości. Wymaga ona interwencji w postaci leczenia zachowawczego, a stomatolodzy są w stanie skutecznie zatrzymać ten problem, pomagając pacjentowi dotkniętemu tym problemem. Lekarz dentysta usuwa zmienioną chorobowo tkankę zęba i odbudowuje go za pomocą wypełnień. W bardziej zaawansowanych przypadkach obowiązkowe jest leczenie kanałowe, które ratuje ząb przed ekstrakcją. Niebywale istotną dziedziną stomatologii jest też protetyka, czyli uzupełnianie braków zębowych. Protetyk wykonuje różnego rodzaju protezy, korony, mosty czy implanty. Jeżeli szukasz zaufanego stomatologa z Lublina, który dobrze zna się na swoim fachu, to zapoznaj się z ofertą tej firmy: https://platiniumdental.pl/.
W jakich sytuacjach warto zasięgnąć pomocy stomatologicznej?
Warto pamiętać o tym, że pomoc stomatologiczna jest niezbędna nie tylko w sytuacjach, gdy pacjent odczuwa ból bądź dyskomfort. Regularne wizyty u dentysty są fundamentem profilaktyki i wczesnej diagnostyki chorób jamy ustnej, dlatego należy odwiedzać stomatologa co najmniej dwa razy do roku, nawet jeśli nie występują żadne objawy. Ból zęba jest jednak najczęstszym powodem, dla którego pacjenci zgłaszają się do specjalisty. Może być on objawem zaawansowanej próchnicy, zapalenia miazgi zęba, a nawet poważnych chorób przyzębia. Ignorowanie bólu może prowadzić do ekstrakcji zęba lub rozwoju infekcji, dlatego jest ono stanowczo odradzane. Nieleczone stany zapalne mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała, a także powodować nieprzyjemne komplikacje. Pomoc stomatologiczna jest konieczna także w sytuacjach nagłych, do których zaliczamy urazy mechaniczne zębów, złamania koron lub wypadnięcie zęba w wyniku wypadków. Dzięki pomocy stomatologa poradzenie sobie z niespodziewaną sytuacją będzie o wiele prostsze.
Czego spodziewać się na wizycie stomatologicznej?
Dla wielu pacjentów wizyta u stomatologa wiąże się z niemałym stresem, aczkolwiek przeważnie jest on zupełnie niepotrzebny. Na początku wizyty stomatolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, pytając o potencjalne dolegliwości, historię leczenia czy codzienne nawyki higieniczne. W dalszej kolejności przystępuje do przeglądu jamy ustnej i ocenia stan zębów, dziąseł, błony śluzowej czy innych struktur jamy ustnej. Jeśli lekarz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, powinien zlecić dodatkowe badania. Nierzadko wykonywane jest chociażby zdjęcie rentgenowskie, które pozwala na dokładniejszą ocenę kondycji zębów i kości szczęk. Stomatolog po ocenieniu stanu zdrowia zębów może zaproponować zabiegi profilaktyczne, wypełnianie ubytków, leczenie kanałowe, a nawet usuwanie zębów.
Artykuł sponsorowany