Czerwone plamy mogą pojawiać się na ciele z różnych powodów, a wpływ na to mają predyspozycje genetyczne jak i czynniki środowiskowe. Jak można pozbyć się nieestetycznych plam ze skóry, aby nie przekształciły się w trudne do usunięcia przebarwienia? Kiedy należy udać się do dermatologa?
Czerwone plamy na skórze – dlaczego się pojawiają?
Dlaczego mam czerwone plamy na ciele? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, poniższy artykuł przybliży Cię do odpowiedzi. Pamiętaj jednak, że każda zmiana na skórze tego typu powinna być zbadana przez dermatologa. Niejednokrotnie świadczy bowiem o poważniejszych problemach niż estetyka.
Podpowiedzią na temat podłoża powstawania czerwonych plam na skórze może być ich lokalizacja, rozmiar oraz to, jak często się pojawiają:
-
W przypadku czerwonych kropek na nogach, często powodem jest nieumiejętne usuwanie owłosienia. To defekt typowo wizualny, chociaż może występować jednocześnie z wrastającymi włoskami.
-
Czerwone plamy na ciele czy twarzy mogą być także wynikiem mechanicznego urazu. Należy zwrócić uwagę, czy zauważone zmiany znikają, czy występują na stałe lub wciąż powracają.
-
Inny rodzaj czerwonych plam dotyczy poparzeń słonecznych. Rumieniem i czerwonymi plamami może również objawiać się uczulenie na słońce.
-
Różowe plamy na policzkach z obecnością grudek może oznaczać trądzik różowaty, który wymaga leczenia dermatologicznego.
-
Czerwone plamy na policzkach mogą być także zmianami zapalnymi, np. w przebiegu trądziku młodzieńczego. Wówczas zwykle zmiana na początku ma postać zaskórnika.
W przypadku, gdy mamy do czynienia z czerwonymi plamkami na ciele, które są spowodowane oparzeniami słonecznymi (te występują najczęściej), z biegiem czasu dojdzie do zmiany plamki na przebarwienie w nieestetycznym, brązowym odcieniu, na skutek zwiększenia poziomu melaniny.
Sposoby na czerwone plamy na skórze – 3 skuteczne metody
Niezależnie od przyczyny pojawienia się czerwonych plam na skórze, konieczne jest podjęcie interwencji. W pierwszej kolejności należałoby udać się do lekarza specjalisty w dziedzinie dermatologii. Jeśli plamki nie zostaną uznane za objaw choroby i lekarz nie zaleci konkretnych metod na ich usunięcie, możemy zastosować poniższe sposoby.
Odpowiednia pielęgnacja
W walce z przebarwieniami kluczem jest odpowiednia pielęgnacja. Powinna uwzględniać takie zabiegi, jak głębokie oczyszczanie, złuszczanie (peelingi), rozjaśnianie przebarwień i nawilżanie. W składzie kosmetyków szukaj kwasów (AHA, BHA i PHA), peptydów, niacynamidu, kwasu hialuronowego, witaminy C, prowitaminę B5, pigmentów mineralnych i retinolu. Konieczne jest również włączenie do codziennej rutyny produktów chroniących przed promieniowaniem UV, aby uniknąć kolejnych przebarwień i zadbać o zdrowie skóry. Jeżeli plamom towarzyszy uczucie swędzenia i pieczenia, należy zastosować kosmetyki o działaniu kojącym, np. zawierające pantenol.
Rozjaśnianie przebarwień domowymi sposobami
Przebarwienia mogą również być minimalizowane z pomocą domowych sposobów – te jednak nie są tak skuteczne, jak profesjonalne produkty. Najlepiej, aby włączyć je jako jeden z elementów terapeutycznych. W usuwaniu przebarwień najlepiej sprawdzi się sok z cytryny – stosuj go punktowo, aby nadmiernie nie wysuszyć skóry.
Regularny masaż twarzy
Masaż twarzy to również jedna z metod wspomagająca usuwanie czerwonych plamek. Poprawia krążenie, dotlenia skórę, sprawia, że lepiej chłonie ona składniki z aplikowanych kosmetyków. Warto codziennie poświęcić 5 minut na wykonanie delikatnego masażu twarzy, skupiając się na newralgicznych miejscach.
Artykuł sponsorowany